• K inspiraci
  K inspiraci
 • Články » „Články“

  Nejčastější otázky ohledně vysokého krevního tlaku

  Jak velké skupiny lidí se týká vysoký krevní tlak? Podle nejnovějších statistik trpí vysokým krevním tlakem asi 35 procent celé populace, přičemž ve statistice jsou zahrnuti i kojenci. Když bychom chtěli hovořit o střední generaci, je to okolo 50 % této populace. U seniorů je toto procento pochopitelně ještě vyšší – přes 70 %. Onemocnění se proto týká téměř všech. Někoho postihne dříve, někoho později, a proto bychom mu hlavně v prevenci měli věnovat pozornost.

  Když už však vysoký krevní tlak máme, měli bychom si ho umět správně kontrolovat, odborně léčit a takříkajíc trvale udržovat na uzdě.

  Jaké hodnoty má mít krevní tlak? Nejnovější přijatá norma krevního tlaku je do 130/85 milimetrů rtuťového sloupce (mm Hg, anebo postaru “torrů”). Jednoznačně vysoký krevní tlak – hypertenze – je 140/90 mm Hg a vyšší. (Hodnoty mezi tím jsou považované za tzv. mírně zvýšené anebo hraniční, a nesou se sebou již zvýšené zdravotní riziko.) Optimální krevní tlak má ještě přísnější hodnotu než norma – a to do 115/75 mm Hg. Toto bohužel podceňují i mnozí lékaři a při léčbě se spokojí s hodnotami tlaku vyššími, než je horní hranice normy. Když totiž krevní tlak vystoupí na 135/85, což je fakticky jen nepatrně nad horní hranicí normy, zdvojnásobí se úmrtnost na srdečněcévní onemocnění. Nejlepší (čili optimální) krevní tlak pro člověka je tedy ten nejnižší možný, který ještě snáší a nečiní mu žádné těžkosti.

  Proč vysokému krevnímu tlaku říkáme také "tichý zabiják"? Zákeřnost vysokého krevního tlaku spočívá v tom, že ho nemusíme dlouhý čas žádným způsobem cítit, nemusí nám způsobovat závratě, bolesti hlavy, nemusí mít žádné příznaky a velmi lehce si na něj zvykneme. Ale bohužel "udeří" – když se vysoký tlak dlouho neléčí (například i proto, že o něm nevíme), může vést k vážným komplikacím až k ohrožení života. Takovým projevem potom může být až mozková cévní příhoda (mrtvice), srdeční infarkt, selhání srdce, selhání ledvin, poškození zraku apod. Proto ho považujeme za takzvaného tichého zabijáka.

  I proto je tak důležitá pravidelná kontrola krevního tlaku u lékaře, nebo si ho dnes můžeme lehce měřit i sami v domácích podmínkách. Jaký tlakoměr si mám koupit, aby mi poskytl věrohodné údaje o mém krevním tlaku, tedy aby byl dostatečně spolehlivý? Dnes jsou už dostupné v každé lékárně kvalitní a spolehlivé plně automatické tlakoměry.

  Takovýto jednoduchý a potřebný přístroj by měl být v každé domácnosti. V zásadě je třeba kupovat značkové tlakoměry s certifikátem. Nejjednodušším způsobem si krevní tlak změříme plně automatickým digitálním tlakoměrem, ale zásadně s manžetou na paži. Tlakoměry, které se přikládají na předloktí (zápěstí), nejsou vždy spolehlivé, a takovéto měření můžeme považovat spíš pouze za orientační. Zlatým standardem ve spolehlivosti měření tlaku krve samozřejmě stále zůstává klasický rtuťový tonometr, každému dobře známý z ordinace lékaře.

  Jakým způsobem můžeme předcházet vysokému krevnímu tlaku a jak může každý z nás ovlivnit jeho léčbu?

  Vysoký tlak krve léčíme v zásadě úpravou životosprávy, do které patří především omezení příjmu kuchyňské soli, dále přiměřená pohybová aktivita – vhodné rekreační cvičení, jako například turistika anebo aspoň procházky v přírodě na čerstvém vzduchu, plavání, jízda na kole a podobně. Potřebné je též eliminovat nebo spíš naučit se zvládat stresové situace, což se obvykle nedá na sto procent zabezpečit, i když se to píše v každém doporučení pro hypertoniky – "Vyvarujte se stresu!".
  Proto svoje klienty spíš učím, jak stres zvládat a kompenzovat, protože v dnešní uspěchané a přetechnizované době se mu nedá vyhnout.

  Velmi důležité, ba přímo nutné, je při prevenci a léčbě vysokého tlaku krve důsledně léčit – tedy držet "na uzdě" a pod kontrolou – i všechna přidružená onemocnění. To znamená, že když mám obezitu, snažím se ji zredukovat, když mám cukrovku, je potřeba ji dobře kompenzovat, ať už dietou, životosprávou nebo léky, když mám zvýšený cholesterol, snažím se jej dostat do normy. To všechno jsou totiž rizikové faktory, které zhoršují průběh a vývoj hypertenze.

  Jaké jsou další výhody pravidelného pohybu? Pohyb = život a výhodou pravidelného pohybu a cvičení je i to, že si zvýšíme rezervní kapacitu všech orgánů – především srdce, plic a pohybového systému. Pohyb nám kromě toho pomáhá odbourávat stres, snižovat hladinu cholesterolu, krevních tuků – lipidů, snižovat hladinu cukru. Je tedy i prevencí cukrovky, vícero pohybových onemocnění, jako je např. osteoporóza, osteoartróza, apod. Cokoliv uděláme pro svoje zdraví pohybem, může se nám několikanásobně vrátit v lepší kondici, lepším zdravotním stavu především v středním a vyšším věku.

  Jak nám při tom mohou pomoci přírodní prostředky Energy?

  Dobře se mi osvědčily dva bylinné koncentráty ze základního Pentagramu. Renol – vždy začínáme nižší dávkou – 3x denně po 2 až 3 kapkách ve sklenici vody s postupným zvýšením dávky po 7–10 dnech až na obvyklých 3x 6 kapek (maximální dávkování je 3x 9 kapek). Po 3 týdnech následuje týdenní přestávka a třítýdenní cyklus užívání několikrát zopakujeme (takovou dávkou, jakou jsme první cyklus končili).

  Následuje přestávka 2–3 týdny a stejný postup zopakujeme s koncentrátem Korolen. Současně je vhodné užívat i koloidní minerální přípravek Fytomineral, 3x denně 5 až 7 kapek ve sklenici vody po jídle, anebo 20 až 30 kapek rozpuštěných ve 2 litrech čisté vody a v průběhu dne vypít – tento druhý způsob nám zároveň zabezpečí dostatečný minimální pitný režim.

  Z doplňkových, respektive tzv. nadstavbových přípravků je vhodný Celitin, který se užívá zpravidla 1x denně 1 kapsle ráno nalačno, a též Flavocel 2 až 3x denně, 1 tableta po jídle. Všechny tyto přípravky jako doplňky výživy, resp. doplňky léčby, můžeme užívat i při klasické medikamentózní terapii, jak ji lékař naordinoval.

  Autor: MUDr. Július ŠÍPOŠ, kardiolog Centra Zdravé srdce

  Komentáře

  příspěvků 5

   • hana tomášová, 28.07.2010 14:39 středa

    Vysoký tlak je tichý zabiják... Celkem mi zabírá místo prášků na tlak koenzym - Q Max od farmaxu konkrétně.

      Odpovědět

   • Marie, 21.08.2009 08:34 pátek

    Máte-li zájem, napište. MarieOlsakova@seznam.cz

      Odpovědět

   • Marie, 21.08.2009 08:32 pátek

    Vysoký tlak si léčím víc jak 35let, žádný lék mi od něj nepomohl. Pomocí doplňků stravy(bylinných, přírodních) k lékům se mi dařilo udržet jej na 160/85. Před rokem jsem žačala pít nejdříve kávu a čaj s houbou Reishi a tlak šel téměř ihned dolů, až na 110/55. Lékař mi odebral základní lék proti vysokému tlaku a teď mám hodnoty 100/59 až 135/75. Přidala jsem si k tomu ještě doplňky stravy s Reishi hlavně jako prevenci rakoviny. Snažím se dodržovat zásady zdravého životního stylu a jsem v pohodě.Hezký den.

      Odpovědět

    • Věra Michálková, 18.08.2012 11:48 sobota

     Dobrý den paní Marie. Hledala jsem lék na vysoký tlak a našla jsem Váš článek. Ráda bych věděla něco o stravě s Reishi jak uvádíte. A kde je k dostání ten čaj a káva s houbou Reishi. Buďte tak moc hodná a napiště mně něco o tom. Mám prášky jmenují se Tritace, ale já mám velký odpor k práškům a tak bych byla ráda nějakou tu léčbu přírodní cestou. Děkuji moc za veškeré informace od Vás. Přeji hezký víkend Michálková Věra

       Odpovědět

     • Alexandra, 27.08.2012 14:06 pondělí

      Dobrý deň, pani Viera. Nežiadate o odpoveď mňa, ale aj tak vám poskytnem potrebné informácie. S hubou reishi sa zaoberám viac ako dva roky a nemala som ešte negatívne reakcie. Pozrite si moju vebovú stránku www.---------.sk. Ak budete chcieť podrobnejšie informácie, kontaktujte ma mailom. S pozdravom, Jánová

        Odpovědět

  Přidat nový příspěvek

  :
  :
  :
  čtrnáct mínus deset =   Napište výsledek, jednu číslici.
    Toto pole prosím nechte prázdné, jinak se zpráva neodešle.

  Vyhledávání

  Rychlý kontakt

  e-mail
 • Úvodní stránka
 • Obchodní podmínky
 • Diskusní příspěvky
 • Články
  • Nejčastější dotazy
  • Kontakty
  • Uživatel

   nepřihlášen
    přihlásit / vytvořit účet
   ČNB 22.02.2018
   1 EUR euro = 25,315 CZK